WOW Day u nás ve škole

Je to již dvanáct let, co naše škola poprvé zorganizovala bazárek knih a oblečení na podporu antroposofických zařízení ve světě a připojila se tak k celosvětové akci WOW Day. Od té doby se bazárek stal každoroční akcí školy, která dělá radost všem. Někteří mají radost z volnějších skříní, jiní ze staronových věcí, které jim ještě přinesouspoustu radosti. Navíc nás hřeje u srdce vědomí, že vybrané peníze jdou na smysluplnou věc.

Akci si vzali na starosti osmáci

Patronát nad letošní akcí převzala 8.D. Děti pomáhaly s přípravou – nosily lavice, krabice a tašky s knihami a oblečením, které škole darovali rodiče a učitelé. Do obálek zalepily více než 100 různých překvapení. Nakonec vše narovnaly na stoly a připravily na prodej. Druhý den se děti zapojily i do prodeje a na některých stáncích pomáhaly. Prodalo se prakticky všechno a co se neprodalo, bylo pak nabídnuto zdarma. Po akci si osmáci vzali na starosti i úklid.

Podpoříme antroposofická zařízení ve světě

Celkový výtěžek ve výši 9.948,- Kč byl pak poslán společně z penězi z waldorfské školy v Jinonicích organizátorům sbírky na pomoc anthroposofickým zařízením v zemích třetího světa. Osmáci se rozhodli, že akci podpoří ještě prodejem vlastního občerstvení na Michaelské slavnosti a výtěžek k vybrané částce dodatečně připojí.

Proč jsme se připojili k WOW Day

Vzájemná podpora antroposofických zařízení je důležitou hodnotou školy. Proto se k ní připojila. Zároveň však v sobě WOW Day přináší i důležitý pedagogický význam. Učí děti sounáležitosti. Dává jim možnost pomoct někomu v jiné části světa. Zároveň děti učí, jak mohou vlastními silami a společně vydělat za určitým účelem peníze. I co takový záměr obnáší po praktické a organizační stránce. Bývá v naší škole zvykem, že 9. třída je v tomto směru nejiniciativnější, protože se snaží svými nápaditými aktivitami získat prostředky na nákladnější projekt – týdenní cestu za uměním do Florencie. Co se děti v osmé třídě naučí, v deváté jako když najdou.

Autorky: Martina Dbalá, Jarmila Burýšková