Putování z Dědiny do Drážďan a zpět

Minulý týden se naši osmáci vypravili na kolech do Drážďan a zpět. Vyrazili v pondělí přímo od školy. Cesta jim trvala celých pět dní. Čekalo je putování plné zážitků a dobrodružství, spaní pod širákem i náročný terén. Před sebou měli celkem 210 km.

Úskalí na cestě

Cyklovýlet se neobešel bez několika pádů, oprav kol a lepení duší. Díky našim skvělým rodičům – zdravotníkům, plánovačům cesty, řidičům doprovodného vozidla, kuchařům a opravářům, byly všechny překážky překonány. V pátek osmáci zdárně dorazili ze svého putování zpět v plném počtu, celí a plní zážitků.

Co jsme viděli a prožili

Mnozí budou jistě vzpomínat na zdolání vrcholu Radobýlu. Někteří jej vyšlapali, jiní vytlačili, ale nahoru se dostali všichni. Teprve teď osmáci dokázali skutečně ocenit Máchu, který z Radobýlu běžel hasit pro něj osudný požár v Litoměřicích. Určitě budou také vzpomínat na návštěvu augustiniánského kláštera v Roudnici, Labské pískovce nad řekou, městečko Bad Schandau nebo exkurze v továrně na výrobu elektro automobilů VW v Drážďanech.

Obraz třídy jako pelotonu nás stmelil a propojil

Týdenní putování podél řeky, mezi městečky a skalami, společné nocování, jídlo, koupání, večerní kruh, kde každý mohl říct, jaký byl jeho nejsilnější zážitek ten den, to všechno možná dalo třídě víc, než několik týdnů ve škole. Obraz třídy jako pelotonu zviditelnil povahy, temperamenty, sociální schopnosti jednotlivých dětí, všechny stmelil a propojil v jeden celek, který se podporuje navzájem tak, aby se i ten poslední dostal do cíle. 

Díky tomu, že se výlet uskutečnil na začátku školního roku, bude možné na něj navazovat po celý školní rok. V cíli cyklovýletu pouť osmáků nekončí, ale teprve začíná.

Zdroj: čerpáno ze zápisků učitelek Martiny Dbalé a Lenky Kettnerové