Ze života skřítka Barvínka

V některých našich waldorfských třídách žijí skřítci. Skřítci provázejí děti začátkem školního vzdělávání a především jsou to kamarádi. Ve 2.D mají skřítka Barvínka.

Barvínek je malý jen cca 15 cm, ale zvládne toho skutečně hodně. Spolu s duchem času učí děti názvy měsíců v roce a také dny v týdnu. Každý den si za pomoci od paní učitelky obléká jinak barevnou čepičku a vestičku. Na pondělí má fialovou, v úterý červenou, ve středu žlutou, ve čtvrtek oranžovou a v pátek zelenou. V sobotu se pak obléká do modré a v neděli do bílé. Skřítek pomáhá dětem nejen při učení, ale také je ve třídě pro radost. Dává hádanky nebo předvádí různá představení.

Jak se o Barvínka staráme

Pro děti je to kamarád, je nedílnou součástí komunity třídy. Právě tato komunita mu vdechla život a má za něj také odpovědnost. Děti se o svého skřítka svědomitě starají. Ušily mu oblečky, tašku do školy. Skřítek dostal i malé učebnice a pastelky. Nedávno dostal i zimní kombinézu, aby mu nebyla v zimě zima. Děti se už chystají, že mu ušijí také pořádné kožené boty.

Barvínek má domeček

Přes veškerou péči měly děti silný pocit, že Barvínkovi něco chybí – domov. Vždyť všechny děti i paní učitelka po vyučování odcházejí domů, jen Barvínek nemá kam. A tak děti vyrobily nejprve křesílko, stoleček a postýlku. Do ní ušily Barvínkovi deku a polštář. A nakonec jeden s tatínků se svým chlapečkem vyrobili pro Barvínka domeček. A není to domeček jen tak ledajaký. Je na kolečkách.

Barvínkovo nakladatelství

Barvínek jako každý skřítek má moc rád pohádky. A tak mu děti udělaly radost a několik pohádek samy napsaly. Společně s Barvínkem pak pohádky ilustrovaly. A první knížka, kterou vydalo Barvínkovo nakladatelství, byla na světě. Druháčci, kteří jsou autory pohádek, je teď chodí vyprávět prvňáčkům. Barvínkovo nakladatelství teď už připravuje další dvě publikace. V loňském roce děti a rodiče nacvičili dvě divadelní představení : Veška a bleška a O dvanácti měsíčcích. Pro všechny to byl hodně silný zážitek, a tak se rozhodli svoje vzpomínky, pocity a prožitky zachytit ve dvou publikacích plných fotografií a textů. Hry tak budou žít dál a třeba si je zahrají i další generace děti a rodičů.