POMŮCKY PRO PRVŇÁČKY

Školní pomůcky, které využívají děti při výuce v našich waldorfských třídách, se podstatně liší od běžných školních pomůcek. Jejich výběr významně ovlivnil respekt waldorfské pedagogiky k přírodě. Proto se v rámci výuky využívají prakticky výhradně přírodní materiály. Přehled využívaných pomůcek dostanete vždy od Vašeho třídního učitele či učitelky před začátkem školního roku. S nákupem si však nemusíte dělat starosti. Zajistí je škola. Děti tak mají všechny pomůcky stejné v potřebné kvalitě.

Penál do 1. třídy

Takový waldorfský penál v obchodech nenajdete. Šijí jej maminky pro své děti sami. Každý prvňáček tak má svůj originální a s láskou vytvořený. Jak takový penál vytvořit se maminky dozví na první třídní schůzce. Pokud byste si s výrobou nevěděly rady, neváhejte se s důvěrou obrátit na ostatní maminky ve třídě. Již od první třídy maminky vyrábějí často věci pro děti společně, což je vždy příjemný a inspirativní čas pro všechny.

Co najdete v penálu

V penálu 1. třídy nenajdete fixy, zvýrazňovače, zmizíky ani propisky. Při práci jsou využívány předně přírodní materiály. Při malování děti používají nejdříve voskové barvy ze včelího vosku ve tvaru bločků, později pak klasické tlustší voskovky. Děti v průběhu hodin kreslí a zapisují do speciálních „epochových“ sešitů. Později se penál doplní o silné trojboké pastelky, které lépe vedou ke správnému úchopu a výuka psaní vázaného písma perem pak nemusí bojovat s návykem chybného úchopu. 

Co v penálu nenajdete

Ve výtvarné výchově používají děti také akvarelové barvy, které jsou oproti vodovým mnohem sytější, a lépe se s nimi pracuje. Další důležitou pomůckou v první třídě je pentatonická flétna. Hra na flétnu je důležitou součástí waldorfské výuky. Pomáhá dětem v rozvoji jejich uměleckého cítění, ale také vůle. Hra na flétnu má na žáky aktivizační účinek a bývá tak pravidelnou součástí epochové dopolední výuky. Hru na pentatonickou flétnu snadno zvládne každý žák a třída se tak jednoduše stává orchestrem. Pentatonickou flétnu není třeba pořizovat. Škola ji žákům na první třídu zapůjčí. Ve třetí se pak dětem pořizuje již klasická sopránová (zobcová) flétna a pentatonická míří k novým prvňáčkům.

Tajemství kolem plného penálu

Když děti dostanou od maminky penál, je prázdný. Plní se až ve škole tak, jak přicházejí nové a nové aktivity. Některé pomůcky, například různě barevné voskové bločky a pastelky mají vlastní příběh. Proč právě ten den dostanou děti žlutou nebo růžovou pastelku, se dozvědí až ve škole. Co všechno nakonec bude v penálu, je tajemství. Jeho prozrazení nechte na třídním učiteli či učitelce.

Více už se dozvíte od paní hospodářky a Vaší třídní učitelky na třídní schůzce před zahájením školního roku.