Masopust na Dědině

V úterý jsme si užili Masopustní oslavu a spolu s námi i celá Dědina. Prošli jsme průvodem prakticky celé sídliště. Mnozí kolemjdoucí se s námi smáli a zpívali veselé písničky. Nejtěžší úkol ale čekal na děti. Měly nakrmit obřího Masopustňáka. A jak to celé dopadlo?

Masopustní průvod

Sešli jsme se v 10:30 před školou. Náš masopustní průvod tvořili řečtí bohové, pohádkové postavy, zvířátka, Římané, nejrůznější řemeslníci a řada dalších. Za zpěvu veselých písniček jsme se vydali na cestu sídlištěm. Nad námi čněli chůdochodci. Hudbu zajistili dva harmonikáři. Kolem poledne průvod dorazil na školní hřiště, kde na děti čekala napínavá hra.

Masopustňák

Děti měly za úkol nakrmit Masopustňáka, obřího panáka. Nebylo to ale jednoduché. Bránily jim v tom zlé babice. Byly oblečené celé v černém. Děti chytaly a odháněly svými pometly. Děti to ale zvládly. Masopustňáka nakrmily. Ten nakonec na přecpaný břich zemřel. Společně jsme jej uložili k věčnému spánku. 9.D, chlapci jako funebráci a děvčata jako plačky, ho položili na nosítku, přehodili prostěradlem a odnesli na jeho poslední cestu. Ostatní děti mu mávali.

Masopustní hostina

A nechyběla ani tradiční masopustní hostina. Ve třídě na děti čekal sladký koblížek. Koblížky jsou tradičním masopustním pečivem. Lidé v něm viděly podobu slunce a připomínali si tak blížící jaro.

O Masopustu

Období Masopustu je spojené s očekáváním a oslavou jara. 21. února se tradičně nepracovalo. Po vsích chodily průvody maškar s muzikou. Přestrojování do masek nebylo jen lidovou zábavou. Lidé věřili, že si tak zajistí bohatou úrodu, plodnost a hojnost po celý rok.