Pozvánka do divadla na Sen noci Svatojánské 7. a 10. června

Datum konání:

V letošním roce naši osmáci představí divadelní hru Sen noci Svatojánské. Pod vedením své třídní učitelky Pavly Bejšákové a naší eurytmistky a učitelky herectví Věry Janebové se děti připravovaly prakticky od prosince. Představení můžete vidět v pondělí 7. června v Divadle Járy Cimrmana a ve čtvrtek 10. června v sokolovně v Úněticích.

Srdečně Vás zveme!

S rezervací lístků raději neváhejte. Z důvodu vládních omezení byla kapacita představení značně omezena. Lístky na představení do Divadla Járy Cimrmana jsou již vyprodané. Lístky do Únětic jsou ještě v prodeji.

Zajímá Vás, proč si děti vybraly právě hru Sen noci Svatojánské a jak se na ni připravovaly? Tak si určitě přečtěte následující rozhovor s jejich třídních učitelkou Pavlou Bejšákovou.

Proč byla vybrána právě tato hra?

Původně jsem zamýšlela jinou hru. Ale děti si Shakespeara tak trochu vyrebelovaly.  V září jsme přednášeli Shakespearovy sonety a děti se do nich zamilovaly. Tak jsme si řekli, proč ne. Shakespeare je největším dramatikem všech dob. Naprosto nadčasový, pracuje s imaginacemi. A ten nádherný jazyk v překladu Martina Hilského! Smršť slovních hříček a slovního šermu! Shakespeare nás naprosto ovládl a prolnul se i do dalších hodin výuky. Osmáci recitují Shakespeara i na hodinách angličtiny.

Jak dlouho děti nacvičovaly?

Děti nacvičovaly od prosince, a to při individuálních konzultacích. Společně potom od jara pod širým nebem v Šárce. Nakonec jsme se sešli na divadelní týden na horské chalupě v Krkonoších, kde jsme představení dotáhli do konečné podoby. 

Co se přitom děti naučily?

Divadlo je jeden velký sociální proces, který byl vzhledem k uzavření škol zcela přerušen. Není náhoda, že takovéto velké celovečerní divadlo se nacvičuje v 8. ročníku. Oproti každoročním vystoupením na akademiích se v osmé třídě děti podílejí na režii představení. Děti do představení vkládají své dosavadní zkušenosti, představy a emoce. A divadlo je především o emocích. Děti jsou jich plné. Snažíme se ovládnout a umělecky ztvárnit. Ale také je naplno prožít. Divadlo je také o síle slova. Slovo může být tvořivé a uspořádávající. Emoce mohou být skrze krásná slova a gesta učesávány, pročišťovány, prosvětlovány, uspořádávány. Sociální proces spočívá v tom, že i když každý má své představy, nakonec se musíme všichni tvořivě propojit v jeden celek.

Je pojetí hry Sen noci svatojánské něčím netradiční?

Tato Shakespearova hra je tak mnohovrstevná, že každé nové představení je netradiční, podle toho, za jaký konec se to vezme. Každé představení je originální, je to tvořivý proces režiséra, herců a hudebníků. U nás, ve waldorfské škole, není konečným cílem předvést dílo před diváky, ale samotný tvůrčí proces. Je to prostředek k duševnímu tvořivému vývojovému posunu. Kdy je ho více potřeba, než v době, kdy je dítě zmítáno emočními krizemi na prahu mezi dětstvím a dospělostí?