Naše olympiáda

V páté třídě se děti na jaře učí v dějepisu o Řecku. A tuto látku skutečně prožijí na vlastní kůži. Páťáci se totiž účastní olympijských her, kdy mají možnost poměřit si své síly navzájem a prověřit své schopnosti a dovednosti v řadě disciplín. Tradičně se olympiáda koná za účasti žáků pátých tříd ze všech dvaceti waldorfských škol v České republice. Jedná se o vrcholný zážitek roku. V letošním roce však byly přípravy velmi komplikované. Dlouho to vypadalo, že se akce z důvodu přísných epidemiologický ch opatření nebude vůbec konat.

Jak to nakonec dopadlo?

„To olympiáda nebude?“, ptali se nás s obavou rodiče. „Ale bude“, odpovídali jsme. „Uděláme si vlastní dědinskou olympiádu.“ S organizací pomohli dva zkušení rodiče, kteří se zúčastnili olympiády waldorfských tříd v Anglii a organizovali olympiádu i v minulých letech.

Děti se na den D velmi těšily. Oblékly si vlastnoručně nazdobené chitóny – řecké oblečení – a v pátek  4. června 2021, za krásného slunečního počasí, se snažily dosáhnout co nejlepších výkonů v maratónu, sprintu, štafetách, hodu diskem, hodu oštěpem, skoku do výšky i do dálky, ale také v básnictví.

A kdo vyhrál? No přece všichni. Všichni se snažili o co nejlepší výkony a mnohdy překvapili sami sebe.

Děkujeme všem, kteří pomáhali při organizaci!

Autoři: Lenka Kettnerová – třídní učitelka (článek), Martin Procházka – tatínek (fotografie)