Do Bad Schandau nejen za procvičováním němčiny

Lázeňské městečko Bad Schandau leží v sousedním Sasku, coby z Hřenska kamenem dohodil. Vlakem z Prahy je to jen dvě hodiny jízdy. A tak se městečko stalo oblíbeným cílem našich výletů s dětmi za procvičováním němčiny. Potřebné fráze děti už znají ze školy. Na výletě procvičují především poslech a konverzaci. Přestože saský dialekt není jednoduchý, děti mu rychle přivyknou a poradí si v běžných situacích jako je objednání jízdenky nebo vyžádání mapy v infocentru. Děti mají velkou radost sami ze sebe, po každé, když danou situaci zvládnou. A my, pedagogové, také.

Letošní výlet do Bad Schandau

Letos v červnu se na výlet do Bad Schandau vypravila i naše pátá a šestá třída. Zatímco pátá třída měla výlet harmonický, bez sebemenšího zádrhelu, na šesťáky čekala cesta plná 
nečekaných překvapení. První takové překvapení je čekalo už v Praze. Vlak do Bad Schandau měl 90 minut zpoždění. Další překvapení následovala. Kvůli zpoždění rychlík do Bad Schandau nakonec vůbec nedojel. Skončili jsme v Ústí nad Labem. V další části trati totiž mezitím začala plánovaná výluka. Přestávku v Ústí jsme využili k návštěvě kostela Nanebevzetí Panny Marie s pozoruhodně nakloněnou věží. Pak jsme pokračovali vlakem do Děčína a nakonec autobusem do Bad Schandau. Autobus byl přeplněný k prasknutí, a tak jsme se přirozeně dali do hovoru s dalšími cestujícími. Čas nám rychleji uběhl a my byli bohatší o zajímavé příběhy ze života emigrantů. Do Bad Schandau jsme dorazili až kolem půl dvanácté. Děti byly unavené, ale dobrou náladu neztratily.

Z výšlapu na pískovce Schrammsteine tak sešlo. Místo toho jsme se dlouho chladili v průzračné říčce Kirnitzsch, která se v Bad Schandau vlévá do Labe. O něco později jsme si mohli v krásné čtvrti Ostrau zchladit ruce po lokty v koupeli „Armbad“.

Co všechno jsme v Bad Schandau viděli?

Tohle městečko je doslova nabité památkami. Vděčí za ně mimo jiné hoteliérovi Sendigovi. Díky němu je na náměstí krásná kašna, na ostroh nad Labem jezdí secesní elektrický výtah. Mohli jsme se kochat dřevěnými venkovskými vilami v Ostrau. Kromě architektury z doby secese jsme obdivovali i památky mnohem starší například kostel Johanniskirche s osmibokou věží z 15. století. V městečku jsme viděli i několik krásně opravených hrázděných domů.

Přírodní krásy Bad Schandau

Městečko nabízí ale také řadu přírodních krás. Překvapil nás výběh pro rysy ostrovid. Měli jsme možnost je pozorovat velmi z blízka. Samička se procházela prakticky vedle nás, sameček pospával ve stínu. Na nejzazším místě vilové čtvrti Ostrau se nám otevřel krásný výhled na stolové pískovcové hory Falkenstein a Schrammsteine. Tam se podíváme třeba příště.

Šesťáci si poradili s němčinou i řadou nečekaných situací

Na výletě do Bad Schandau tentokrát šesťáci procvičili nejen němčinu, ale také, jak se vyrovnat s nečekanými změnami a situacemi. Se všemi jsme si zdárně poradili. Každou změnu jsme vnímali jako příležitost, kterou jsme využili k novému výletu a zážitkům. A tak jsme nakonec možná viděli a prožili mnohem více, než jsme původně plánovali. Když jsme se šesťáků ptali, co bylo pro ně největším zážitkem, vzpomínali na koupání v čisté říčce, jízdu přívozem, ale také
nákup v samoobsluze, který zvládli sami a v němčině.

Autorka: Martina Dbalá, učitelka německého jazyka